Zasady bezpieczeństwa dzieci na drodze:

1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną, nie chodź „na skróty” przez miejsca nieznane oraz mało bezpieczne.
  2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem lewej strony jezdni.
  3. Przez jezdnie przechodź w miejscach wyznaczonych np. pasami lub oznaczonych sygnalizacja świetlną. Pamiętaj zawsze przechodź na zielonym świetle. Jeśli nie ma sygnalizacji świetlnej ustaw się przy krawędzi chodnika, zobacz czy nie nadjeżdża samochód z lewej strony jezdni, następnie z prawej strony jezdni i jeszcze raz upewni się czy z lewej strony jezdni nie nadjeżdża samochód. Kiedy jesteś pewny że nie nadjeżdża żaden samochód możesz przejść przez jezdnie.
  4. Nigdy nie należy przebiegać przez jezdnię, nawet jeśli masz zielone światło jesteś na pasach.
  5. Nie należy przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.
  6. Ważne jest aby uczniowie nosili elementy odblaskowe widoczne dla nadjeżdżających kierowców np. umieszczone na plecakach, czy częściach ubioru zewnętrznego.
  7. Nigdy nie wolno wychodzić na jezdnię zza samochodu.
  8. Wybierając drogę do szkoły wybierz najbezpieczniejszą drogę unikając miejsc niebezpiecznych.

Podczas drogi do szkoły może zdarzyć się, że obca osoba będzie zachęcała, nakłaniała ciebie do nawiązania rozmowy. Aby zapobiegać niebezpieczeństwu ze strony obcej osoby na drodze należy przestrzegać określonych zasad:

1. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznaną osobę powiadom o tym zdarzeniu rodziców lub opiekuna.
  2. Nie przyjmuj od osoby nieznajomej słodyczy, zabawek, pieniędzy mimo namowy, nigdy nie można być pewnym czy osoba obca ma względem Ciebie dobre zamiary.
  3. Nie ufaj obcej osobie, nie oddalaj się z taką osobą od miejsca zamieszkania nawet jeśli będziesz przez taką osobę zachęcany i namawiany.
  4. Nigdy nie wsiadaj do samochodu nieznajomej osoby, nawet jeśli taka osoba proponuje ci podwiezienie do domu np. nowym, super sportowym samochodem - może Tobie grozić niebezpieczeństwo ze strony tej osoby

W drodze do szkoły czy ze szkoły do domu może zdarzyć się, że w pobliżu będzie biegał jakiś obcy pies. Aby pies nie zrobił tobie krzywdy postępuj z wymienionymi niżej wskazówkami:

1. Nie dotykaj i nie głaskaj psa,
  2. Nie wchodź na teren prywatny pilnowany przez psa,
  3. Nigdy nie drażnij psów, nawet jeśli są za ogrodzeniem.

Jak się zachować, co robić, gdy pies zaatakuje:

1. Nie uciekaj, stań nieruchomo!
  2. Nie krzycz, nie machaj rękoma!
  3. Osłoń rękoma szyję, nie patrz psu prosto w oczy!
  4. Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów dopóki istnieje groźba ataku psa!
  5. Jeżeli pies chce Cię ugryźć - odgrodź się od niego kurtką, plecakiem, torbą z zakupami, rowerem lub innym przedmiotem!
  6. Jeśli pies Cię przewróci, zwiń się w kłębek, leż nieruchomo twarzą do ziemi, nie krzycz, osłoń ramionami szyje, uszy i głowę!
  7. Jeśli pies wycofa się, poczekaj aż odejdzie na bezpieczną odległość i sam powoli wycofaj się!