Wykaz lektur

Klasy szóste:
„Ten Obcy”
– I. Jurgielewiczówna
„Bajki robotów”
– S. Lem
„Szatan z siódmej klasy”
– K. Makuszyński
„Przygody Tomka Sawyera”
– M. Twain
„Sachem”
– H. Sienkiewicz
„Ania z Zielonego Wzgórza”
– L. M. Montgomery
„Hobbit, czyli tam i z powrotem”
– J. R. R. Tolkien

Klasy piąte
„Chłopcy z Placu Broni”
– F. Molnár
„Tomek w krainie kangurów”
– A. Szklarski
„Pan Samochodzik i Templariusze”
– Z. Nienacki
„Tajemniczy ogród”
– F. H. Burnett

Klasy czwarte
„Akademia Pana Kleksa”
– J. Brzechwa
„Charlie i fabryka czekolady”
– R. Dahl
„Bracia Lwie Serce”
– A. Lindgren
„Opowieści z Narnii, Lew, czarownica i stara szafa”
– C. S. Lewis

 

Klasy trzecie
Semestr I

Hans Christian Andersen „Dziewczynka z zapałkami”
Jan Grabowski „Puc Bursztyn i goście”
Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”
Henryk Sienkiewicz „Bajka”

Semestr 2

Hans Christian Andersen „Brzydkie kaczątko”
Alina i  Czesław Centkiewiczowie „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł”
Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”
Wojciech Widłak „Puszka Pandory”

Lektury dodatkowe (do wyboru)

Wanda Chotomska „Dzieci Pana Astronoma”

Rene Gościnny, Jean-Jcques Sempe „Mikołajek i inne chłopaki”
Wilhelm i Jakub Grimm „O wilku i siedmiu koźlątkach”
Astrid Lindgren „Pippi Pończoszanka”

Hugh Lofting „Cyrk Doktora Dolittle”

Małgorzata Strzałkowska „Raj na Ziemi, czyli Rady nie od parady II”

Klasy drugie
Semestr I
Wiera Badalska „Legenda o białym orle” (tekst w podręczniku)
Jan Brzechwa „Na straganie” (tekst w podręczniku)
 Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”

Wanda Chotomska „Alfabet” (tekst w podręczniku)

Wanda Chotomska, Wacław Bisko „Pies z ulicy Bałamutów” (tekst w podręczniku)

Lucyna Krzemieniecka „Z przygód krasnala Hałabały” (tekst w podręczniku)

Mira Lobe „Babcia na jabłoni” (fragment w podręczniku)

Małgorzata Strzałkowska „Król Lul i warzywa” (tekst w podręczniku)

Danuta Wawiłow „Jak tu ciemno” (tekst w podręczniku)

Semestr II
Jan Brzechwa „Na wyspach Bergamutach” (tekst w podręczniku)

Jan Brzechwa „Prima aprilis” (tekst w podręczniku)

Jan Brzechwa „Sowa” (tekst w podręczniku)

Jan Brzechwa „Żuk i biedronka” (tekst w podręczniku)

Wanda Chotomska „Dlaczego cielę ogonem miele?” (tekst w podręczniku)

Wanda Chotomska „Dzieci pana Astronoma” (fragmenty do słuchania)

Wanda Chotomska „Legenda o Warsie i Sawie” (tekst w podręczniku)

Julia Duszyńska „Cudaczek-Wyśmiewaczek”

(fragmenty do słuchania i samodzielnego czytania)

Jan Grabowski „Czarna owieczka”

Małgorzata Strzałkowska „Pasta z jajek z musztardą”,
„Pasta z twarożku i łuskanych pestek słonecznika”, „Witaminowa bomba”

(teksty w podręczniku)


Klasy pierwsze

Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik”
Jan Brzechwa „Brzechwa dzieciom”
Hanna Januszewska „Kopciuszek”
Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz „120 przygód Koziołka Matołka”
Jan Twardowski „Patyki i patyczki”
Grzegorz Kasdepke „Bon czy ton, savoir-vivre dla dzieci”
Wanda Chotomska „Pięciopsiaczki”
Danuta Wawiłow „Wierszykarnia”
Janina Porazińska „Szewczyk Dratewka”
Jan Grabowski „Czarna owieczka”
Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka”
Adam Bahdaj „Mały pingwin Pik-Pok”
Astrid Lindgren „Dzieci z ulicy Awanturników