Profilaktyka

Bezpieczeństwo dziecka w internecie

Bezpieczeństwo dziecka w internecie

Drodzy Państwo,

Pragniemy zwrócić waszą uwagę na zainteresowanie dzieci grami komputerowymi. W ostatnim czasie media donoszą o nowej grze - ”Blue Whale Challenge” czyli „niebieski wieloryb”, która pojawiła się w internecie i zagraża życiu dzieci oraz nastolatków. Z doniesień medialnych wynika, że gra ma swój początek w Rosji, gdzie już około setki młodych internautów popełniło samobójstwo. Gra wzbudza zainteresowanie a szczególnie narażone są osoby o niskiej samoocenie i poczuciu własnej wartości.

Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny czy społeczny. Poprawiają procesy myślowe, koncentracji uwagi, spostrzegawczość. Natomiast nadmierne korzystanie może wywołać zachowania agresywne, doprowadzić do zaniedbania swoich obowiązków, rezygnacji z aktywności fizycznej, kontaktów z rówieśnikami.

Kilka zasad, które można stosować w celu bezpieczeństwa:

-określ zasady dotyczące czasu korzystania z internetu przez Twoje dziecko,

-zadbaj o to aby dziecko nie grało codziennie,

-zainteresuj się w co gra Twoje dziecko, zerknij w historie korzystania,

-zanim kupisz nową grę upewnij się, że spełnia kryteria co do wieku,

-zwróć uwagę czy w zachowaniu Twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia,

-upewnij się, że Twoje dziecko nie zaniedbuje swoich obowiązków,

-sprawdź czy gra jest pozbawiona mikropłatności,

-istnieją mini gry, które nie wymagają płatności a przetwarzają nieodpowiednie treści,

-sprawdź czy w grze można kontaktować się z innymi graczami i zwróć uwagę na znajomości zawierane w sieci.

W przypadku pozyskania pomocy czy porady zapraszamy do szkoły lub skorzystania z bezpłatnego telefonu 800 100 100.

Szkolny zespół ds. profilaktyki