Profilaktyka

Grypa a przeziębienie

KW 66769 WSSE plik4Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus grypy, który atakuje głównie płuca i oskrzela.

Najczęstsze objawy grypy:

nagłe zachorowania temperatura, która wynosi ponad 38°C kaszel ● ból mięśni i/lub głowy złe samopoczucie dreszcze bóle w klatce piersiowej ● u dzieci bardzo często występują objawy żołądkowo-jelitowe (głównie nudności i wymioty)

Grypę bardzo często myli się z przeziębieniem.

Najczęstsze objawy przeziębienia:

ból gardła i oczu kichanie zmniejszenie drożności nosa, czasami wyciek z nosa ● utrata apetytu rzadziej – gorączka lub stan podgorączkowy

Jak można się chronić przed grypą?

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zachorowaniem jest szczepienie przeciw grypie. Szczepionka zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania, a jeśli do niego dojdzie – łagodzi przebieg choroby. Wirusy grypy mutują, dlatego aby jak najlepiej ochronić się przed zachorowaniem, należy się szczepić co roku.

Inne wskazania:

regularnie myj ręce wodą z mydłem zasłaniaj usta i nos chusteczką jednorazową podczas kichania i kaszlu, następnie wyrzucaj zużyte chusteczki do kosza na śmieci ● kichaj w zgięcie łokcia, zasłaniając nos i usta podczas choroby przebywaj w domu ● unikaj chorych

W jaki sposób leczyć grypę?

Wirusa grypy nie zwalczają antybiotyki ani leki dostępne w aptece bez recepty. Skuteczne są leki antywirusowe, które przepisuje lekarz. Powinny być podane w ciągu 48 godzin od pojawienia się pierwszych objawów i po zdiagnozowaniu grypy (na podstawie wymazu).

Najczęstsze powikłania pogrypowe:

zapalenie płuc i oskrzeli zakażenie meningokokowe zaostrzenie astmy zapalenie ucha środkowego choroby serca toksycznego zapalenie mięśni choroby nerek powikłania neurologiczne wstrząs, a nawet zgon.

KW 66769 WSSE plik3