Profilaktyka

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Outubro Rosa15 października obchodzimy w naszej szkole
Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.
W tym dniu przeprowadzone zostaną lekcje profilaktyki.
Zachęcamy do przyłączenia się do akcji
i zapoznania i informacjami w zakładce. kliknij

Wszawica to nie wstyd

Wszawica to nie wstyd, po prostu trzeba działać!!!

wszy2

wszy1

Bezpieczeństwo dziecka w internecie

Drodzy Państwo,

Pragniemy zwrócić waszą uwagę na zainteresowanie dzieci grami komputerowymi. W ostatnim czasie media donoszą o nowej grze - ”Blue Whale Challenge” czyli „niebieski wieloryb”, która pojawiła się w internecie i zagraża życiu dzieci oraz nastolatków. Z doniesień medialnych wynika, że gra ma swój początek w Rosji, gdzie już około setki młodych internautów popełniło samobójstwo. Gra wzbudza zainteresowanie a szczególnie narażone są osoby o niskiej samoocenie i poczuciu własnej wartości.

Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny czy społeczny. Poprawiają procesy myślowe, koncentracji uwagi, spostrzegawczość. Natomiast nadmierne korzystanie może wywołać zachowania agresywne, doprowadzić do zaniedbania swoich obowiązków, rezygnacji z aktywności fizycznej, kontaktów z rówieśnikami.

Kilka zasad, które można stosować w celu bezpieczeństwa:

-określ zasady dotyczące czasu korzystania z internetu przez Twoje dziecko,

-zadbaj o to aby dziecko nie grało codziennie,

-zainteresuj się w co gra Twoje dziecko, zerknij w historie korzystania,

-zanim kupisz nową grę upewnij się, że spełnia kryteria co do wieku,

-zwróć uwagę czy w zachowaniu Twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia,

-upewnij się, że Twoje dziecko nie zaniedbuje swoich obowiązków,

-sprawdź czy gra jest pozbawiona mikropłatności,

-istnieją mini gry, które nie wymagają płatności a przetwarzają nieodpowiednie treści,

-sprawdź czy w grze można kontaktować się z innymi graczami i zwróć uwagę na znajomości zawierane w sieci.

W przypadku pozyskania pomocy czy porady zapraszamy do szkoły lub skorzystania z bezpłatnego telefonu 800 100 100.

Szkolny zespół ds. profilaktyki

Grypa a przeziębienie

KW 66769 WSSE plik4Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus grypy, który atakuje głównie płuca i oskrzela.

Najczęstsze objawy grypy:

nagłe zachorowania temperatura, która wynosi ponad 38°C kaszel ● ból mięśni i/lub głowy złe samopoczucie dreszcze bóle w klatce piersiowej ● u dzieci bardzo często występują objawy żołądkowo-jelitowe (głównie nudności i wymioty)

Grypę bardzo często myli się z przeziębieniem.

Najczęstsze objawy przeziębienia:

ból gardła i oczu kichanie zmniejszenie drożności nosa, czasami wyciek z nosa ● utrata apetytu rzadziej – gorączka lub stan podgorączkowy

Jak można się chronić przed grypą?

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zachorowaniem jest szczepienie przeciw grypie. Szczepionka zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania, a jeśli do niego dojdzie – łagodzi przebieg choroby. Wirusy grypy mutują, dlatego aby jak najlepiej ochronić się przed zachorowaniem, należy się szczepić co roku.

Inne wskazania:

regularnie myj ręce wodą z mydłem zasłaniaj usta i nos chusteczką jednorazową podczas kichania i kaszlu, następnie wyrzucaj zużyte chusteczki do kosza na śmieci ● kichaj w zgięcie łokcia, zasłaniając nos i usta podczas choroby przebywaj w domu ● unikaj chorych

W jaki sposób leczyć grypę?

Wirusa grypy nie zwalczają antybiotyki ani leki dostępne w aptece bez recepty. Skuteczne są leki antywirusowe, które przepisuje lekarz. Powinny być podane w ciągu 48 godzin od pojawienia się pierwszych objawów i po zdiagnozowaniu grypy (na podstawie wymazu).

Najczęstsze powikłania pogrypowe:

zapalenie płuc i oskrzeli zakażenie meningokokowe zaostrzenie astmy zapalenie ucha środkowego choroby serca toksycznego zapalenie mięśni choroby nerek powikłania neurologiczne wstrząs, a nawet zgon.

KW 66769 WSSE plik3

Więcej artykułów…