PROFILAKTYKA

Wirus - Procedura wchodzenia do domu

wirus procedura wchodzenia do domu

Mycie rąk

koro4koro6

Koronawirus

koro2

koro3

koro5koro1

Jak ochronić dziecko przed odrą, świnką i różyczką.

Wstęp

Odra, świnka i różyczka są chorobami zakaźnymi, spowodowanymi przez wysoce zakaźne wirusy, które po wniknięciu do organizmu zaczynają się w nim mnożyć. Choroby te zwane są chorobami wieku dziecięcego, mogą jednak zachorować na nie również nastolatki i osoby dorosłe. Poniższe informacje pozwolą Państwu podjąć decyzję o zaszczepieniu swojego dziecka lub siebie.

 

Co to jest odra?

Odra to choroba zakaźna. Jej symptomy to: wysoka gorączka, kaszel, wysypka, objawy oczne. Objawy te utrzymują się zwykle przez 7 do 10 dni. Niektóre dzieci chorujące na odrę skarżą się na światłowstręt. W rzadkich przypadkach odrą może spowodować śmierć. Chociaż zwykle przebieg odry jest łagodny, szczepienia mają duże znaczenie, ponieważ choroba może powodować:
-zapalenie płuc
-drgawki
-opóźnienie umysłowe
-utratę słuchu
-śmierć.

 

Co to jest świnka?

Świnka jest powszechnie występującą chorobą zakaźną. Objawia się powiększeniem jednego lub kilku gruczołów ślinowych (umiejscowionych w kącie żuchwy) oraz bólem wynikającym z ich obrzęku. Zazwyczaj występują również gorączka i bóle głowy.
Objawy - obrzęki ślinianek pojawiają się po 12 - 25 dniach wylęgania się choroby.
Czasami świnka ma poważny przebieg. Może wystąpić łagodne zapalenie opon okrywających rdzeń kręgowy i mózg. Objawy zapalenia opon mózgowych stwierdza się w co dziesiątym przypadku choroby.
U wielu zakażonych dzieci dochodzi do utraty słuchu. U około 20% - 30% nastoletnich i dorosłych mężczyzn świnka powoduje utrzymujący się przez kilka dni bolesny obrzęk jąder. Zapalenie jąder może prowadzić do zaburzeń płodności, a czasem do bezpłodności. Przebieg świnki jest dużo bardziej poważny u nastolatków i osób dorosłych (zwłaszcza mężczyzn) niż u dzieci. Chociaż świnka ma zwykle łagodny przebieg, szczepienia mają duże znaczenie, ponieważ choroba może prowadzić do:
-zapalenia opon otaczających mózg i rdzeń kręgowy
-utraty słuchu
-zapalenia jąder u starszych chłopców i mężczyzn (możliwość wystąpienia bezpłodności)
-zapalenia jajników u starszych dziewcząt i kobiet.

 

Co to jest różyczka?

U większości dzieci różyczka ma przebieg łagodny. Okres wylęgania choroby wynosi od 12 do 23 dni. Wczesne objawy to łagodna gorączka i powiększenie węzłów chłonnych zlokalizowanych za małżowinami usznymi, z boku i z tyłu szyi. W drugim lub trzecim dniu choroby na skórze pojawia się drobna, płaska, czerwonoróżowa wysypka, utrzymująca się tylko przez kilka dni. Większość objawów ustępuje w czwartym lub piątym dniu choroby. Mimo że zwykle różyczka jest chorobą łagodną, może spowodować poważne powikłania u kobiet ciężarnych. Szczepienie przeciwko różyczce niemowląt i małych dzieci pozwala ograniczyć prawdopodobieństwo zakażenia kobiet w ciąży. Przed okresem dojrzewania należy zaszczepić wszystkie dziewczynki, aby zapewnić im odporność w momencie zajścia w ciążę. Jest to bardzo ważne, ponieważ różyczka może spowodować poronienie lub narodziny dziecka z:
-wadą serca
-wadami wzroku
-głuchotą
-opóźnieniem umysłowym.

 

Szczepionki, które pomagają chronić przed odrą, świnką i różyczką.

Polski kalendarz szczepień zaleca do szczepienia przeciw­ko odrze, śwince i różyczce potrójną szczepionkę, zawierającą szczep Jeryl Lynn® wirusa świnki. Szczepionka ta jest zazwyczaj dobrze tolerowana. Mamy nadzieję, że broszura ta dostarczyła Państwu ważnych informacji o celowości ochrony Państwa dziecka przed odrą, świnką i różyczką. Na pytania dotyczące szczepienia przeciwko tym chorobom, odpowiedzi może udzielić lekarz opiekujący się Państwa dzieckiem.